Jak wybrać fizjoterapeutę?

Posted by

Intensywne sportowe treningi, powracające bóle stawów, kręgosłupa, mięśni, urazy kończyn, zmęczenie organizmu to tylko kilka z wielu sytuacji, gdy nieodzowna staje się pomoc doświadczonego i skutecznego rehabilitanta.

Mnóstwo osób nie ma pojęcia, kim jest fizjoterapeuta i czym w zasadzie się zajmuje. Wyobrażają sobie, że z jego pomocy należy korzystać dopiero w przypadku poważnych urazów ciała czy rehabilitacji po wypadku. Jest to częściowo prawdziwe wyobrażenie, jednak nie do końca poprawne.

Fizjoterapeuta w swojej pracy skupia się głównie na ludziach, ich dolegliwościach, problemach, schorzeniach, urazach czy złych nawykach ruchowych, które powodują ból i dyskomfort. Ludzkie ciało jest pewnego rodzaju narzędziem do wykonywania pracy (przy biurku, fizycznej, sportowej itp.) i naturalne jest, że przez codzienne „użytkowanie” również w jakimś stopniu się zużywa. Konieczne jest więc zrobienie „przeglądu” w postaci wizyty u fizjoterapeuty, który stwierdzi czy pozornie zdrowy człowiek na pewno jest w pełni zdrowy i czy jego ciało nie stawia oporu w wykonywaniu codziennych, wcale nie łatwych czynności.

Fizjoterapeuta to zawód oparty głównie na nauce – konieczne jest, by dobry fizjoterapeuta był odpowiednio wyedukowany, posiadał certyfikaty, szkolił się, brał udział w kursach i nieustannie poszerzał swoją wiedzę i umiejętności.

Fizjoterapeuta angażuje chorego w rehabilitację, która staje się bardziej interaktywna. Powinien również edukować swoich pacjentów oraz zwiększać ich świadomość poprzez dzielenie się obserwacjami, wiedzą oraz postępami w ich rehabilitacji. Terapia staje się interaktywna, ponieważ w fizjoterapii ogromne znaczenie ma również samodzielny udział w leczeniu i wykonywanie ćwiczeń już poza gabinetem specjalisty. Dobry fizjoterapeuta powinien zatem odpowiednio zapoznać swoich pacjentów z ćwiczeniami, które ci mają potem wykonywać w domowym zaciszu.

Nie da się ukryć, że fizjoterapeuta fizjoterapeucie nierówny. Wybierając specjalistę warto postawić na fachowość i profesjonalizm. W końcu, w dużej mierze to właśnie od niego zależy nasze zdrowie i samopoczucie.

Pytaj znajomych

Osobiste rekomendacje to w większości przypadków najlepsze rekomendacje. Jeśli ktoś z Twoich najbliższych korzystał ostatnio z usług fizjoterapeuty, z powodzeniem możesz zapytać go o opinię. Ważne, aby była to osoba, której ufasz i której zdanie cenisz.

Doświadczenie zawodowe

W tym zawodzie większe doświadczenie często przekłada się na lepszą skuteczność.

Wybierając fizjoterapeutę zwróć również uwagę na przebyte przez niego szkolenia i kursy. Dobry specjalista powinien skończyć więcej niż 1 kurs. Dlaczego? Pojedynczy kurs nie jest w stanie wyczerpać wszystkich zagadnień i tematów związanych z fizjoterapią. Gruntowna wiedza to w tej dziedzinie niezbędna i bardzo istotna podstawa.

Im większy wachlarz usług, tym lepiej. Warto sprawdzić z jakimi klientami do tej pory współpracował rehabilitant. Jeśli miał pod swoją opieką np. sportowców, z pewnością posiada większą znajomość problemów tej grupy.

Lokalizacja

Na ten czynnik można spojrzeć dwojako. Z jednej strony, jeśli z pobliżu znajdują się tylko kiepscy fizjoterapeuci, po prostu idzie się dalej, to oczywiste. Jednak chodzenie po całym mieście z bolącymi plecami albo nie do końca sprawnym jeszcze po operacji kolanem też nie wydaje się najlepszym pomysłem. Warto więc dobrze przyjrzeć się, do którego fizjoterapeuty będzie tak zwyczajnie „po drodze”. Taki rekonesans ma też inną ważną zaletę – pozwala znaleźć specjalistów od konkretnej dolegliwości, a do takiego zawsze warto iść kawałek dalej, bo to niewielka cena za szybsza ulgę w cierpieniu.

Dodatkowo dobrze jest zwrócić uwagę na miejscowość, w której przyjmują fizjoterapeuci. W dużych miastach konkurencja sprawia, że ci najlepsi stale podnoszą swoje kwalifikacje poprzez różnego rodzaju kursy i zaawansowane szkolenia, co pozwoli szybko pomóc w danej dolegliwości. A jak wiadomo, zadowolony pacjent poleci takiego specjalistę dalej. Jest to spowodowane wyższą konkurencją niż w mniejszych miastach. Oczywiście nie zawsze tak musi być, jednak zazwyczaj tak to wygląda.

Po 1 wizycie

Po 1 wizycie dobry fizjoterapeuta powinien postawić diagnozę określając co jest przyczyną naszych dolegliwości. Ważne jest również precyzyjne określenie planu leczenia, wyjaśnienie źródła schorzenia i przekazanie informacji o tym, w jaki sposób dbać o siebie w domu.

Jak pokazują badania dobrze wyedukowany pacjent szybciej zdrowieje oraz rzadziej ma nawroty choroby! A stosowna edukacja często jest zadaniem dobrego fizjoterapeuty.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *